• Hana Kovac

Ako dať cukru výpoveďAko by niečo také nevinné ako biele zrniečko mohlo spôsobovať takú katastrofu? Byť toxickou, návykovou, dokonca smrteľnou látkou? Úprimne povedané, aj mne sa to zdalo smiešne, až kým som na vlastnej koži nevyskúšala, aké nepríjemné je rozlúčiť sa s touto omamnou látkou. Kto neverí, asi nikdy nezažil dieťa kopúce do nábytku, len preto, že nedostalo dezert.

Cukor je však všade, v polotovaroch, vašej obľúbenej omáčke na špagety, v nízkotučnom jogurte, v nátierkách i v šunke. No a samozrejme v gumových medvedíkoch. Ale o tom hádam nikoho nemusím presviedčať. Najväčšími konzumentmi cukru na svete sú Američania, ale ani Nemci a Holanďania sa nenechajú zahanbiť. Každý deň si doprajú okolo 100 až 120 gramov cukru. Na Slovensku je to 66 gramov. 4 gramy sú asi 1 čajová lyžička. Ak uveríme Dr. Robert Lustigovi, profesorovi Klinickej Pediatrie na Kalifornskej Univerzite, ľudské telo je schopné bez problémov metabolizovať 6 lyžičiek pridaného cukru denne (čiže nie cukor napr.v ovocí, kde je viazaný na vlákninu). Lenže keďže väčšina ľudí ho zje a vypije oveľa viac, cukor sa jednoducho uloží ako tuk - ahoj brucho hrnček var vykúkajúce spod trička.

Cukor ničí pečeň, spôsobuje inzulínovú rezistenciu, dvíha hladinu zlého cholesterolu, zvyšuje krvný tlak, spôsobuje metabolický syndróm a Alzheimera. A teraz ste už asi odložili tú cukorničku. Ak nie, nech sa páči pár tipov, ako dať cukru (a tento krát už naozaj) výpoveď:

1. Jedzte viac zdravých tukov ako olivový a kokosový olej, orechy, vajcia, avokádo a lososa.

2. Džúsy a sladené nápoje vymeňte za čistú vodu. Najmä deti treba od malička privykať na vodu. Trocha ohŕňajú nos, keď im odmietnem dať džús ale je to len otázka cviku a nekonečného vysvetľovania.

3. Fermentované jedlá podporujú trávenie a napomôžu k rozmnoženiu prospešných baktérií v črevách.

4. Slaďte datľovou pastou, hrozienkami, kokosovým cukrom, medom, sušeným ovocím, v pečení použite mrkvu, jablkovú výživu alebo tekvicu.

5. Ovocie majte v neustálom dosahu a na očiach, ľahko prístupné aj detským rukám. Deti zbožňujú nakrájané mrkvy, jablko, banány, alebo sušené ovocné kože.

6. Čo nechcete jesť, nedržte doma. Aj najzarytejší propagátor zdravej výživy (ja) môže mať slabú chvíľku, keď mu všetky deti skáču po hlave, takže preto tie datle a ovocie.

7. Všade sypte škoricu. Toto úžasné korenie má schopnosť kontrolovať hladinu glukózy v krvi. Podobné účinky majú klinčeky.

8. Odparovanie škoricového esenciálneho oleja napomáha prekonať chuť na sladké. Takže nabudúce namiesto muffinu pričuchnúť ku škorici, ňuf.

Zbaviť sa závislosti od sladkého trvá mesiac, takže nezúfajte. Vaše telo vám poďakuje pevnejším zdravím a tie šaty, čo ste mali schované na lepšie (chudšie) časy vzadu v skrini, môžete pokojne vytiahnuť.


1 view0 comments

© 2017 by Hana Kovac. Proudly created with Wix.com