Zdravie sa začína v kuchyniVyznať sa v odporúčaniach čo jesť a čo nejesť je skutočne ťažké. Aj po niekoľkých rokoch sledovania najnovších poznatkov vo výžive vám neviem s určitosťou poradiť čo presne máte jesť. Každý človek je jedinečný s jedinečnou genetickou výbavou a jedinečným mikrobiómom. Preto stravovanie sa podľa určitej diéty nemusí mať pre vás rovnaký výsledok ako pre vášho známeho. Existuje však viacero odporúčaní, na ktorých sa zhodnú všetci výživoví experti.

Ako sa prejesť ku zdraviu

1. Naučte sa variť. Aj keď je príjemné nechať sa obsluhovať a nemusieť upratovať kopu riadov, varenie doma vám ušetrí nielen peniaze, ale umožní vám kontrolovať, čo máte na tanieri. Aj v noblesných francúzskych reštauráciách používajú polotovary, nezdravé oleje a príliš veľa soli, takže naozaj urobíte lepšie ak namiesto reštaurácie zabehnete na najbližší farmársky trh, necháte si doviesť bedničku bio zeleniny a vyčaríte chutné jedlo u vás doma. Že neviete variť? Na internete je toľko kulinárskych videí, že vám začnú tiecť slinky. Variť naučte aj svoje deti, keď vyletia z hniezda, určite sa vám poďakujú, že neboli odkázané na nechutné fast foody.

2. Jedzte viac zeleniny. Iste ste zachytili radu, že máte jesť 5 porcií ovocia a zeleniny. Mnohí si túto radu vyložia po svojom a na tanier si naložia 5 hráškov, hranolky a kečup, zalejú to všetko pomarančovým džúsom a ako dezert si dajú ovocný nanuk. Bohužiaľ nič z uvedeného nepatrí medzi dennú dávku ovocia a zeleniny (nie, hranolky nie sú zelenina). Navyše, 5 porcií je žalostne málo, tých porcií by malo byť 9, pričom dôraz by mal byť na zelenine rôznej farby. Predstavte si svoj tanier ako dúhu, zloženú z oranžového sladkého zemiaka, zeleného špenátu, fialových čučuriedok ako dezertu a tak ďalej.

3. Dajte cukru sladké zbohom. Akokoľvek sa na to pozriete, cukor je droga. Cukor nám v mozgu zapína centrá súvisiace s odmenou, preto po ňom siahame najmä, keď sme vystresovaní. Je to však začarovaný kruh a čím viac cukru jeme, tým viac po ňom túžime. A cukor je dnes skutočne všade. V jogurtoch, v omáčkach, v dresingoch na šalát aj v šunke. Čítajte zoznam ingrediencií a vyhnite sa tým produktom, ktoré cukor obsahujú.

4. Jedzte zdravé tuky. Po viac ako tridsiatich rokoch nízko-tučnej vlny je jasné, že sme spravili chybu, keď sme maslo a plnotučné produkty nahradili nízko-tučnými. Tuk bol totiž v týchto produktoch nahradený cukrom, a ten je, viď vyššie, akceptovanou rekreačnou drogou súčasnosti. Nečudo, že náš svet je čoraz tučnejší a chorľavejší a každé šieste dieťa je obézne. Nahraďte nízko tučné produkty a margarín poctivým žltým maslom a smotana a avokádo by mali byť vašimi znovu nájdenými priateľmi.

5. Pšenicu nahraďte zdravšou alternatívou. Či už sa rozhodnete vyradiť aj lepok, je to vaša vec, pšenicu však odporúčajú vyradiť všetci výživoví experti.


1 view0 comments

Recent Posts

See All